Balázs János Zongoraművész | Jegy.Hu | Balázs János

Wednesday, 9 November 2022

És szeretek improvizálni. A főzés mellett még a vezetés az, ami kikapcsol. Amióta kertes házban lakunk, és muszáj volt jogosítványt szereznem, nem szívesen engedem át a kormányt a feleségemnek. – A felesége milyen konyhát hozott a gyerekkorából? – Bátaszéken, a Szekszárdi borvidék mellett nőtt föl, sváb családban, a mai kedvenceink között tehát számos sváb étel szerepel: ilyen például a leveles tésztából készült húsos hasé. A csörögefánk is egészen zseniális, ahogy Bátaszéken csinálják. Szilvi édesanyja kiválóan süt-főz, egész lakodalmakat "lesüt", ezért volt óriási megtiszteltetés, amikor karácsonykor megdicsérte a zserbómat: azt mondta, hogy mostantól ezt csak én süthetem. Házi baracklekvárból készítem egyébként, a diót pedig nem darálom, hanem mozsárban töröm össze, és nagyon kevés cukrot teszek a tetején lévő csokimázba. Ettől aztán a lekvár, a dió és a csokoládé íze is egészen intenzív lesz. Nem szeretem a nagyon édeset, inkább a harmóniát keresem. Karácsonykor van, hogy négy tepsivel is sütök.

  1. Társulat – Opera
  2. Családja
  3. Jegy.hu | Balázs János
  4. Felesége

Társulat – Opera

S ahogy nem lehet kétszer ugyanúgy eljátszani egy darabot, úgy nem sikerülhet kétszer ugyanúgy egy étel sem. Egy jól elkészített fogással pedig valóban örömet lehet szerezni. Mostanában gyakrabban tudunk vendégeket fogadni: szoktam készíteni olasz fogásokat, de a másik, nagy kedvencünk az indiai konyha. Ezzel persze vigyázni kell, mert nem mindenki szereti olyan csípős-fűszeresen, ahogy mi. – Gyakorlás közben szokott enni, nassolni? – Este gyakorolok, mert a koncertek is este vannak, akkorra kell időzíteni a csúcsformát. Előtte tehát megvacsorázom, na, nem csülkös bablevest, inkább valami könnyűt. Gyakorlás közben már nem eszem, pihenésképpen inkább kimegyek egy kicsit a kertbe. Itt minden megvan ahhoz, hogy egy művész érzelmei természetközeliek legyenek. De egy előadóművészre minden inspirálóan hat: az ízek, az illatok, a színek. Ezekre az összefüggésekre már Liszt is rámutatott, amikor azt mondta, hogy "több kéket" kér a zenében. – A nagyapától jön nemcsak a zene, hanem Cziffra György ismerete és szeretete is: jövőre lesz ötödik éve, hogy megrendezik a Cziffra Fesztivált, minden alkalommal különleges gasztronómiai kísérőkkel.

– A főzés teljesen ki tudja kapcsolni? – Egy zenésznek állandóan "kattog" az agya, mindig szól a fejében valami muzsika. Ezt nálam a főzés szinte teljesen le tudja állítani. Jó, ha valami négy-öt órára ki tud vonni a forgalomból – ez a nyugalom szigete, ha ugyanis nekiállok, akkor félnapokat főzök. Lehet, hogy ebéd nem lesz belőle, de vacsora már igen. Ilyenkor mindent kipakolok, és elkezdek azon gondolkodni, mit is szeretnék épp akkor a legjobban csinálni, hogyan is lehetne jól összeilleszteni az alapanyagokat. Van úgy, hogy a főzés kezdetekor még azt sem tudom, mit fogok vacsorázni! Ez a zenében is hasonló. A felkérésekkor egy-másfél évvel a koncertek előtt sok esetben nehezen tudom megmondani, mit is szeretnék majd játszani. Persze, a zenészlét fegyelmet kíván, de valóban van egy aktuális lelkiállapot, amiben éppen azt a darabot vagy éppen azt az ételt tudja az ember a legihletettebben módon "előadni". Nem kell bonyolult fogásokra gondolni, egy bundás kenyeret is meg tudok sütni ugyanolyan hévvel.

Családja

Liszt Ferenc- és Kossuth-díjas zongoraművész, egyetemi docens, a Cziffra Fesztivál és a Cziffra György-Emlékév művészeti vezetője Balázs János a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián diplomázott. Egyike a legkeresettebb és legsikeresebb zongoraművészeknek, a világ neves koncerttermeinek állandó szereplője. A Cziffra György Fesztivál és Emlékév művészeti vezetője. Aki egyszer hallotta játszani, egészen biztos, hogy szuggesztív és teljesen egyedi koncertélményben volt része. Kritikusok kiemelik játékmódjának finomságát, a zongora hangszínének elbűvölő sokszínűségét, dinamikai skálájának határtalanságát és lenyűgöző technikai képességét. Visszatérő művésze az amszterdami Concertgebouw-nak, a moszkvai Csajkovszkij Konzervatóriumnak, a kölni Filharmóniának, a budapesti Zeneakadémiának és a MÜPÁ-nak. Sikeres koncerteket adott a Cité de la Musique, a Palau de Musica, a Barbican Centre, a Wiener Konzerthaus és a Royal Conservatory színpadán. 2016-ban, Budapesten életre hívta a Cziffra György Fesztivált, mellyel példaképe szellemi és zenei örökségét, hagyatékát kívánja ápolni.

  1. Columbo nehéz ügy
  2. Bosch sütő tepsi
  3. Motorosholmi.com - motoros felszerelés, bukósisak és ruházat
  4. Nemzeti Cégtár » KVARC Kft.
  5. Lg klíma katalógus 2019 list
  6. Anyák napi versek tudok egy varázsszót
  7. Összefüggést találtak a globális felmelegedés és az alvászavar között
  8. Sárvár szombathely vonat menetrend
  9. Balázs jános zongoraművész

Jegy.hu | Balázs János

– A kávéházi zenélésből jött az ötlet, hogy mi lenne, ha a zenei élményhez adnánk egy süteményt, egy jó kávét és egy speciális bort. A zongorabillentyűt formázó Cziffra-szeletet a Szamos Marcipán Cukrászda készíti: ez is olyan, mint egy mestermunka – nem hiányzik belőle semmi, és nincs benne olyan, ami kihagyható lenne. Hősiesen vállaltuk a tesztidőszakban a kóstolást! – Senki nem válhat halhatatlanná addig, amíg nem neveznek el róla egy ételt, mondta Stravinsky, és a zeneszerzők ebben élen jártak, elég, ha a Rossini-bélszínre gondolunk. – A Cziffra-szelet bekerült a Szamos cukrászda kínálatába, tehát remélhetőleg így is fennmarad a neves zongorista neve. Cziffra művészetéhez hasonló virtuozitás jellemzi a borunkat is, a Takler Pincészet által készített Rubato elnevezésű cuvée-t. Mindenképp Szekszárdon szerettük volna megtalálni a megfelelő partnert, nemcsak azért, mert Szilvi a közelből származik, hanem mert Liszt Ferenc is imádta a Szekszárdi borvidéket, az egyik legnagyobb Liszt-rajongó pedig Cziffra György volt.

De volt egy olyan nem titkolt vágyuk is, hogy mivel sokat játszom külföldön, vigyem a magyar bor jó hírét – és konkrétan a palackokat is. Ezt szívesen meg is teszem, sok bort viszünk ajándékba, és csak dicsérni tudom a magyar borászokat. – Amikor külföldön koncertezik, jut ideje kulináris élvezetekre? – Amerre járunk, mindenhol felfedezzük az adott ország gasztronómiáját. Koncert után a feleségemmel mindig elmegyünk vacsorázni, hogy aztán egy pohár bor mellett megbeszéljük a történteket. Legutóbb Oroszországban ért bennünket hatalmas élmény: egy szibériai étterembe vittek el minket, és Szilvi megkóstolta a medvetalpat is – én, bevallom, csak óvatosan figyeltem. De nagyon tetszett a sokféle kaviár, fantasztikus borscs leveseket ettünk, és különleges a vodka-hering párosításuk is, nem mindegy ugyanis, hogy melyik vodkához milyen heringet eszik az ember. Szilvi azóta is szokott sütni Pavlova-tortát, nagyon finom desszert. Ha több időnk van az adott városban, akkor a helyi piacokat is felfedezzük, mint legutóbb Bolognában, sőt, ha valami nagyon ízlik, akkor rákérdezünk az étteremben, hogy mit használtak, milyen márkájú olívaolajat például, és hozunk haza alapanyagokat is.

Felesége

A Snétberger Központ tanára. 2017-ben a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti-díjjal tüntette ki munkásságát, majd a lengyel állam is kitüntetéssel ismerte el tevékenységeit. A Virtuózok című tehetségkutató műsor és a 2018-as francia Cziffra verseny zsűritagja. Elhivatottan építi a jövő koncertközönségét: Gyerekeknek tartott ingyenes koncertjeit több mint tízezren látogatták. A Bazilika előtt egyedülálló szabadtéri zongoraesteket ad ZEnergia elnevezéssel. 2016-ban klasszikus zenei fesztivált alapított, melyet példaképe, Cziffra György szellemi hagyatékának ápolására ajánlott fel. A fesztivál kiemelt figyelmet fordít a fiatal tehetségek támogatására, mesterkurzusokkal és magas pénzjutalommal járó díjakkal segíti a pályájuk elején álló művészeket. Önálló bérletei, a "Balázs János 3 arca", "A Zongora 3 arca", a "ZongOpera" is teltházzal és osztatlan sikerrel zárultak. Virtuóz játéka, magas szintű zongoratechnikája mély zeneiséggel párosul, különleges képessége van arra, hogy játékával megszólítsa a közönséget.

– Pesti a család? – A nagymamán Miskolcról származik, édesanyám is ott született. Aztán Budapestre költöztek, a Wesselényi laktak, de az volt a jó, hogy a család később is egy 800 méteres körön belül élt, így mindenki a nagymamához ugrott be kóstolni ezt-azt, ő volt a meeting point. Ezt ő nagyon élvezte, hiszen az élete gyakorlatilag a család körül forgott, s ez nekem nagyon imponált. A közös vacsora fontos volt számára, így tartotta össze a családot. Esténként mindenki nála gyűlt össze. Asztalnál nagyon kellett tudni játszani, mert egyébként a vendégek nem mulattak, egy idő után pedig elmaradtak. " – Miket főzött? Hozott valamilyen tájjellegű fogást Miskolcról? – A töltött káposzta és a kocsonya volt ilyen régiós specialitás, de a legegyszerűbb rántott húst is úgy készítette, hogy azóta sem ettem olyan finomat. A legnagyobb kedvencek mégis a süteményei voltak, a különböző piték, rétesek. Szerettem fánkot szaggatni, s mivel a rétest is ott nyújtotta a konyhaasztalon, néha ebben is "segédkeztem": addig húztam, amíg el nem szakadt a tészta.