Cseh Kucsmagomba Recept — Medvehagymás Metélt Tejszínes Kucsmagomba Raguval - Lillalulla Konyhája

Wednesday, 9 November 2022
Erre Csíkban az a mondás járja, hogy ezt a gombát szereti a legjobban a fehérnép. Csak hogy senkinek ne maradjon kétsége arról, hogy merre lódult meg a huncut népi fantázia: Erdélyben gyakran faszkógombának vagy péterfaszú gombának hívják, Udvarhelyszéken pedig cigányfaszú gombának. Ez a gomba sajátos alakja mellett valószínűleg ahhoz is köthető, amit a "gombamód szaporodik" kifejezés is sugall: a néphit a termékenységgel hozta összefüggésbe ezeket a fajokat. A cseh kucsmagombaFotó: Wikimedia CommonsClusius 1574 és 1586 között Batthyány Boldizsár gróf vendégeként tanulmányozta a magyar növényvilágot, és vérbeli elméleti szakemberként annak ellenére, hogy száznál is több Magyarországon honos gombafajt írt le, egyáltalán nem evett gombát. A neves tudóst az vezethette félre, hogy a kucsmagomba valóban hasonlít egy nagyon szomorú állapotban lévő szömörcsögre, csakhogy a két faj teljesen eltérő időben terem. Clusius persze nem az ujjából szopta az elnevezést: Magyarországon Bagladi Orsolya nyelvész disszertációja szerint a hasonló alakú gombákat egészen a huszadik század fordulójáig szömörcsögnek nevezték, csak Győr környékén emlegették kucsmagombaként (másik, főleg Erdélyben használatos, és a korábbiaknál valamivel udvariasabb neve a süveggomba).

Libamájjal töltött kucsmagomba (Székelyföld). recept

cseh kucsmagomba recept maker

Süvege: 6-12 centi magas, 3-10 centi átmérőjű, gömbölyű vagy ovális, többé kevésbé tompán kúpos, együregű, színe fiatalon szürkés, szürkésokker, majd okkersárgás, sárgásbarna, felületén kiemelkedő bordák által határolt méhsejtszerű bemélyedések láthatók, ezek fiatalon szűkek, hosszúkásak, később szabálytalan, sokszögletűek. Tönkje: 3-10 centi hosszú, 1-3 centi vastag, hengeres, alul kissé kiszélesedő, együregű, fehéres, később okkeres színű, felülete barázdás, szemcsés. Termőrétege: a süvegrész bordáinak és üregeinek felületét borítja. Húsa: törékeny, viaszszerű, fehéres színű, kellemes illatú és ízű. Előfordulása: márciustól májusig, folyóparti ligeterdőkben, lomberdőben, erdei utak mentén, általában kevésbé kötött talajokon és jó vízellátottságú helyeken növő, gyakori faj. Azonban jól ki kell nyitni a szemünket, hogy megtaláljuk őket, mert mesterei az álcázásnak. Színükkel, formájukkal szinte beleolvadnak környezetükbe. Az ízletes kucsmagomba jellemzően egyesével nő, legfeljebb két-három példány található még a közelében.

cseh kucsmagomba recept 1

Receptek a legjobb hazai gasztrobloggerektől | Torkosborz

Valószínűleg ez az a gombánk, amelyet a ki nem terült csiperkén és őzlábon kívül leggyakrabban készítenek el megtöltve tájainkon. A kitüntetettség jele, ha valamelyik gombafaj gyűjtését, keresését, szedését külön szóval, kifejezéssel jelölik. Így beszélnek Sepsiszéken például suskázásról, a moldvai Klézsén pedig bercsogászni szoktak (A Verpa spp., Morchella spp. fajokat szedik). Különösképp szerencsésnek számít, aki kucsmagombát talál. Erre utalnak szólásmondások, hiedelmek a franciáknál. Megtalálni azonban nem olyan könnyű a kucsmagombákat. Főleg, ha azok még nem vagy alig bújtak ki az avar alól, mert rendkívül jól belesimulnak környezetükbe. Könnyű ággal a kezükben, érzéssel és alaposan vizsgálják át a szakértők a kucsmagombás helyeket. Van, hogy valaki egyet sem lát ott, ahonnan más pedig akár meg is szedi vele kosarát. Ahogy a Zempléni-hegységben mondják: A susujkához jó szem kell, ággal megkapargálják a lapit, hogy hol van. (Mogyoróska). Igazi gombászás a kucsmagomba vadászata olyan értelemben is, hogy kell hozzá bizonyos szakértelem, főleg, ha már akkor többet szeretnénk szedni belőle, amikor még nem, vagy alig emelte fel az avart.

Az egyik legkorábban gyűjthető és ehető gomba Magyarországon a kucsmagomba: némi szerencsével már márciusban-áprilisban is rá lehet bukkanni, még nagyobb szerencsével pedig az ember talál is belőle annyit, hogy érdemes nekilátni az elkészítésének. Télen és még korábban tavasszal is akadnak gyűjthető gombák, de ezekkel valószínűleg csak akkor érdemes foglalkozni, amikor a gilisztapörkölt gondolata is vonzónak tűnik. A kucsmagomba viszont már valami. Kalmár és Makara gombaügyi alapvetésében, az Ehető és mérges gombákban a következő leírást olvashatjuk róla: "ha a gomba két részből, tönkből és annak csúcsán kucsma- vagy süvegszerű kiszélesedésből áll, amelynek felülete gödrös, ráncos, tekervényes, szabálytalanul lebenyes, akkor az a kucsmagombafélék (Helvellales) rendjébe tartozik". A szabálytalan lebenyesség ugyan nem hangzik valami étvágygerjesztően, mégis értékes és ízletes gombáról van szó, Magyarországon az ízletes kucsmagomba (Morchella esculenta) mellett a fattyú-kucsmagomba (Morchella semilibera) és a cseh kucsmagomba (Verpa bohemica) gyűjthető, bár a szakértők ez utóbbi esetében arra figyelmeztetnek, hogy a fogyasztása allergiás reakciót válthat ki, nyersen pedig mérgező (a kucsmagombák mindegyikének esetében fontos a legalább húsz percen át tartó hőkezelés).

  1. Suzuki s cross vonóhorog
  2. OPH - Császármetszés: minden heg mögött egy emberi történet van
  3. Csemegekukorica vetőmag eladó
  4. Cseh kucsmagomba recept na

Erdőkóstoló: A cseh kucsmagomba a konyhámban

Ajánljuk, hogy a nyers, fagyasztott és szárított kucsmagombát legalább 20 percig hőkezeljük( pároljuk, főzzük, sütjük). Nyersen sosem fogyasztjuk! Levesnek, krémlevesnek, ragulevesbe, köretnek, salátának kiválóan alkalmas. Ne keverjük más gombákkal, mert intenzív ízüket nem érdemes tompítani, fokozni pedig fölösleges. Csemege, kucsmagomba: A királyi csemegék közül időrendileg az első, ízhatásra is bátran állítható, hogy a legelső. Aki egyszer megkóstolja, soha nem feledi és újra vágyik rá. A legegyszerűbb módja a fogyasztásnak, ha kiöntjük az üvegből és pecsenyék, sülthúsok, rántott húsok köreteként fogyasztjuk. Mi gyakran készítünk salátát ezzel a finom csemegével. a legjobb saláta kompozíció, ha paradicsommal együtt tálaljuk. Ajánlunk hozzá nemes olajokat: olíva, szőlőmag, kukoricaolaj. Természetesen a növényi olajokból egy adaghoz bőven elegendő 1-2 evőkanálnyi. A gombás ételekhez leginkább a száraz fehérbor illik, de száraz vörösbor vagy rose sem csorbítja az élvezeteket. Ha valaki még nem fogyasztott kucsmagombát és kiváncsi izgalmas, mennyei ízére, kóstolja meg a csemege kucsmagombát vagy főzzön szárított kucsmagombából krémlevest, de készíthet rizottót is.
cseh kucsmagomba recept magyar
  1. Eladó ingatlan békéscsaba
  2. Samsung galaxy s9 vezeték nélküli töltés movie
  3. Budapesti vállalkozások listája
  4. Az otthon melege film 2010 relatif
  5. Ki megpróbál szeretni dalszöveg 2019
  6. Torta 1 évesnek
  7. Középszintű informatika érettségi megoldás
  8. Matt fekete festék ford
  9. Önkormányzat xi ker video
  10. Memoril mite gyógyszer
  11. 2005 évi cxxxiii törvény
  12. Ferihegy kifutó felújítás támogatás